Gdańsk z dzieckiem to lista atrakcji z których możecie korzystać całą rodziną. Sprawdź i zaplanuj wspaniały pobyt dla Ciebie i Twoich dzieci w tym pięknym mieście.
Stare Miasto
Zwiedzanie Gdańska trzeba rozpocząć od spaceru po pięknym starym mieście. Uliczki tu są zachwycające, każdy budynek wygląda inaczej. Można doszukiwać się na nich ciekawych szczegółów, zachwycać kolorami i zdobieniami.
Po obejrzeniu Gdańska z poziomu ulicy, można zmienić perspektywę i zobaczyć miasto z góry. Niewątpliwie spacerując odwiedzicie najpopularniejszą ulicę czyli Długi Targ. Właśnie przy niej mieści się Ratusz Głównego Miasta, z osiemdziesięciometrową wieżą, na którą można wejść żeby podziwiać reprezentacyjny trakt.
Obok Ratusza i znanej wszystkim fontanny Neptuna mieści się Dwór Artusa. To zespół kamienic służący kiedyś za miejsce spotkań bogatych kupców i elity Gdańska. Można tu podziwiać różne dzieła sztuki i największy w Europie piec kaflowy. Pełna przepychu główna sala pozwala wyobrazić sobie bogactwo ówczesnego miasta.
Hevelianum
W zabudowie dawnego fortu wojskowego, powstało centrum edukacyjno historyczne. Na wzniesieniu nazwanym Górą Gradową możecie zgłębić historię rejonu, dzięki stanowiskom multimedialnym rozmieszczonym na trasie spaceru. Po wspięciu na górę, czeka Was też widok panoramy miasta. Żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić spacer, w kasie możecie zaopatrzyć się w karty do gier terenowych, przeznaczone dla graczy w różnym wieku. My wybraliśmy Podchody z przyrodą, ale dostępne są również inne tematy zabaw.
Niemniejsze atrakcje znajdują się wewnątrz budynków. Dla najmłodszych przeznaczona jest wystawa „Dookoła świata” z interaktywnymi eksponatami, które zainteresują zwiedzających, niezależnie od wieku. Możecie tutaj poczuć siłę huraganu, dowiedzieć się jak wygląda budowa igloo, czy zobaczyć jak podobne do siebie potrafią być grzyby jadalne i trujące. Gwarantuję, że nie będziecie się tu nudzić. Warto tu towarzyszyć dziecku w zwiedzaniu, bo sporo rzeczy trzeba doczytać i wyjaśnić, żeby z wizyty wynieść jak najwięcej.
Dla młodzieży i dorosłych przygotowane są jeszcze dwie wystawy „Łamigłówka” i „Z energią” na które pewnie wrócimy, kiedy nasi mali turyści podrosną.
W Hevenalium znajdują się również przestrzenie warsztatowe. Maluchy mogą przenieść się w jedną z czterech bajkowych krain na kreatywnym placu zabaw. My wybraliśmy się do Astrobazy, gdzie dzieci przebrane za astronautów uczyły się o układzie słonecznym.
Warto kupić bilety wcześniej, szczególnie, jeśli chcecie zgrać ze sobą czasowo więcej niż jedną aktywność, ponieważ wejścia są na konkretne godziny.
Jeśli zgłodniejecie, na miejscu działa restauracja Wozownia Gdańska, która wyposażona jest w niewielki kącik dla dzieci.
Ośrodek Kultury Morskiej
Ośrodek Kultury Morskiej znajduje się nad samą Motławą, którą podziwiać można z okien budynku. O pełnych godzinach możecie wejść do sali interaktywnej „Ludzie- statki- porty”, gdzie czeka Was prawie godzina świetnej zabawy. Na miejscu czekają na Was eksponaty przekazujące wiedzę o morzu. Możecie sami sterować żaglowcem w basenie, lub motorówką na symulatorze. Zapakować kontenerowce, lub zejść pod powierzchnię wody w batyskafie. Tylko uważajcie, znam przypadki, kiedy godzina nie była wystarczająca i dzieci domagały się dokupienia kolejnego biletu :).
Nad Motławą
Spacer nad Motławą to obowiązkowy punkt wycieczki Gdańsk z dzieckiem. Możecie również zdecydować się na zwiedzanie z perspektywy rzeki, wybrać się na rejs, wypożyczyć kajak czy rowerek wodny.
Poza samymi widokami jakie zapewniają budynki wyrastające tuż przy wodzie, możemy tu zobaczyć kładkę która poza wyznaczonymi porami, kiedy piesi mogą przejść nią na Wyspę Spichrzów, obraca się wzdłuż nurtu rzeki, umożliwiając przepłynięcie po niej wyższym jednostkom.
Spacerując dalej, dojdziemy do drugiej kładki, która podnosi się i opuszcza, łącząc brzegi na których czekają na Was kolejne atrakcje. Po jednej stronie, widoczne z daleka, koło widokowe AmberSky. Podczas piętnastominutowej przejażdżki, będziecie mogli podziwiać miasto i wypatrywać morza. Gondole są przeznaczone na maksymalnie osiem osób, ale podczas naszej wizyty nie było tłumów i jechaliśmy sami, czteroosobową rodziną.
Na drugim brzegu rzeki, stoi urocza karuzela, na której dzieci mogą pojeździć na ruszających się w górę i w dół konikach.
Gdzie zjeść?
Na Starym Mieście nie brakuje restauracji i kawiarni, w których możecie zrobić przerwę od zwiedzania. Nasze testy przeszły dwa miejsca, które możemy Wam polecić.
Restauracja Kos na Widelcu, ma dwa piętra. Wybierając się do niej z dzieckiem, kierujcie się na górę, bo właśnie tam znajduje się sala zabaw z domkami do zabawy i ekranami multimedialnymi. Możecie usiąść tuż przy sali, lub sprawdzać co u dzieci podglądając ich na ekranie w części jadalnej. Jedzenie jest smaczne, a porcje duże, więc spokojnie poradzą sobie z głodem po intensywnym zwiedzaniu. Restauracja jest na ulicy Piwnej.
Druga restauracja, która zaserwowała nam smaczny posiłek to Pierogarnia Stary Młyn. Ty stoliki również są na dwóch poziomach i w ogródku. Malutki kącik dla dzieci jest na dole pod schodami. Pamiętajcie tylko, że jest to miejsce dość popularne co się wiąże z wydłużonym czasem oczekiwania na jedzenie. Na mapie znajdziecie ją tu.
Gdzie nocować?
Dla nas najwygodniejszą formą noclegu podczas wyjazdów z dziećmi jest wynajęcie mieszkania. Tym razem również skorzystaliśmy z tej opcji, rezerwując apartament na ulicy Safarnia. Było nam bardzo wygodnie, a lokalizację bardzo polecam. Jest blisko od głównych atrakcji, a jednocześnie ciszej i spokojniej niż na samym starym mieście.
Podobało Wam się w Gdańsku? Tuż obok z wieloma atrakcjami czeka na zwiedzanie Gdynia z dzieckiem.
Zostaw komentarz