Łódź z dzieckiem

Jeśli zastanawiasz się czy warto odwiedzić Łódź z dzieckiem, spieszę z odpowiedzią, że jak najbardziej! Niegdyś miasto fabryk, w ostatnich latach przeszło ogromne zmiany. Oferta atrakcji dla dzieci wciąż w nim rośnie. Przeczytaj o naszej wycieczcie i sam zobacz, że warto zwiedzać Łódź z dzieckiem.

Dojazd

Byliśmy z dziećmi w Łodzi już dwa razy, raz samochodem, raz pociągiem. Trasa z Warszawy to około półtorej godziny, czyli nie za dużo dla małych niecierpliwych turystów. Ja szczególnie polecam pociąg. Wtedy już sama podróż jest dla dzieci atrakcją. Taka forma transportu daje też więcej możliwości na wykorzystanie tego czasu spędzonego w drodze. Wystarczy kupić miejscówki przy stoliku, a całą drogę można grać w gry czy tworzyć prace plastyczne. Od dworca Łódź Fabryczna do ulicy Piotrkowskiej dzieli nas dziesięciominutowy spacer.

Dzieci w pociągu nie muszą się nudzić.

Ulica Piotrkowska

Reprezentacyjna ulica miasta sprzyja przemierzaniu jej z dziećmi. Podczas spaceru trafiamy na różne pomniki, między innymi misia Uszatka czy Juliana Tuwima. W ramach przygotowania do wyjazdu czytaliśmy przygody misia z klapniętym uszkiem oraz przypominaliśmy sobie ulubiony wiersz dzieci „Lokomotywę”, napisaną przez Tuwima, który pochodził z Łodzi. Zostało to upamiętnione pomnikiem, który znajdziecie na wysokości numeru 104. Stoi tam ławeczka Tuwima, na której możecie usiąść obok znanego poety.

Przemierzając tę trasę warto też zaglądać w podwórza. Niektóre odrestaurowane czarują klimatem, skrywają kawiarnie czy restauracje, a nawet kryształowe żyrandole.

Jeśli uda Wam się zaplanować spacer tak, żeby w południe znaleźć się pod Pałacem Heinzla na Piotrkowskiej 104, będziecie mogli posłuchać hymnu Łodzi „Prząśniczki” skomponowanej przez Stanisława Moniuszko.

Pasaż Róży

Najbardziej znanym podwórzem, tuż przy wyjściu na plac Wolności pod numerem 3, jest Pasaż Róży. Tę instalację zawdzięczamy artystce Joannie Rajkowskiej. Ściany budynków otaczających podwórko wyklejone są mnóstwem malutkich kawałków luster. Chociaż to dzieło powstało w smutnych okolicznościach, ponieważ pomysł narodził się w związku z chorobą córki artystki, obecnie daje niesamowite wrażenie. Szczególnie kiedy wpadające promienie słońca odbijają się w kawałkach luster.

Pasaż Róży, Łódź z dzieckiem

Plac Wolności

Plac Wolności jest świetnym miejscem na przystanek i odpoczynek. Dorośli mogą odsapnąć na ławce, dzieci powspinać się na konstrukcje linowe i przejść tor przeszkód.

Plac Wolności, Łódź z dzieckiem

Orientarium

Niewątpliwą atrakcją Łodzi jest Orientarium. budynek w Zoo, który jest domem dla egzotycznych zwierząt. Polecam odwiedzić go jesienią lub zimą, ze względu na panującą w nim przyjemną temperaturę. W środku zobaczymy makaki, orangutany, krokodyle i wiele innych zwierząt. Dzięki kładkom na piętrze, zwierzętom można przyglądać się również z góry.

Orientatrium jest również domem zwierząt morskich, którym możemy przyglądać się przez szyby, lub przejść w otoczeniu przepływających ryb i rekinów podwodnym tunelem.

Dwa razy dziennie, przez dużą szybę można oglądać kąpiel słoni, jest to niepowtarzalna atrakcja, którą zapewnia Łódzkie zoo, więc warto pilnować czasu i zjawić się w odpowiednim miejscu o wyznaczonej porze.

W Orientarium można spędzić naprawdę sporo czasu. Poza oglądaniem zwierząt na dzieci czekają również stanowiska edukacyjne i gry multimedialne. Fajnym dodatkiem jest zjeżdżalnia przy akwarium, czy koła sternicze uruchamiające nagrania. Dzieci na pewno znajdą je wszystkie.

Manufaktura i Experymentarium

W budynku dawnej fabryki mieści się ogromny kompleks handlowo usługowy Manufaktura. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o historii tego miejsca i samego miasta, zajrzyjcie do Muzeum Fabryki, lub Muzeum Miasta Łodzi. Jeśli szukacie rozrywki, zabierzcie dzieci do Experymentarium, gdzie będą mogły między innymi pogłówkować nad zadaniami logicznymi, porównać prędkość bicia serca ludzkiego do serca myszy, dowiedzieć się na czym polega praca pszczelarza czy poznać działanie kompasu.

Będąc w Manufakturze możecie skorzystać również z innych atrakcji, które przygotowane są dla młodych zwiedzających. Co powiecie na przejażdżkę kołem widokowym? Możecie również obejrzeć przedstawienie w Teatrze Małym czy zimą pojeździć na łyżwach. Atrakcji starczy na cały dzień.

Muzeum Kinematografii

Łódź jest znana ze swojej filmowej tradycji, podczas zwiedzania, trzeba więc odwiedzić Muzeum Kinematografii. Myślę, że to bardzo ciekawy punkt dla dzieci, odbiorców gotowych, nowoczesnych bajek. W Muzeum będą mogły zobaczyć jak bajki powstawały przed laty.

Na wystawie „Pałac pełen bajek” zobaczycie bohaterów dawnych dobranocek, misia Uszatka czy pingwina Pik Poka. Te same postaci możecie spotkać na łódzkich ulicach podążając Szlakiem Łodzi Bajkowej.

W wybrane soboty Muzeum oferuje warsztaty dla dzieci, można też zwiedzać je z przewodnikiem. Której opcji byście nie wybrali, na pewno warto wpisać ten punkt w program wycieczki.

Ulica Żywiołów

Ulica Żywiołów należy do nowoczesnego kompleksu Muzeum Nauki i Techniki. Ta część ekspozycji polecana jest dla dzieci od 3 do 10 roku życia i my się do tego polecenia przyłączamy. Bilet wstępu daje nam możliwość zabawy przez dwie godziny na 500 m2. Eksponaty rozmieszczone są na 3 piętrach pomiędzy którymi można przemieszczać się po schodach, ale również wspinając się na wyższe piętro, czy ślizgając się po zjeżdżalni na dół.

Na miejscu możecie zobaczyć jak poruszają się planety wokół słońca, strzelać z pistoletów wodnych, zobaczyć wir ognia i wiele innych interesujących zjawisk.

Przez te dwie godziny nie brakuje miejsc do zabawy i eksperymentowania, a opuszczając Ulicę Żywiołów czuliśmy niedosyt i chęć powrotu. To miejsce które oferuje ciekawe i mądre zabawy, które spodobają się Waszym dzieciom i Wam.

Gdzie zjeść?

Na posiłek warto się wybrać do kompleksu Off Piotrkowska. To zrewitalizowane tereny pofabryczne, które obecnie tętnią życiem. Mieszczą się tam restauracje, autorskie butiki, pracownie i wiele innych ciekawych konceptów.

Na obiad wybraliśmy się do Spółdzielni. Wszystko co zamówiliśmy było bardzo smaczne, a obsługująca nas pani nadzwyczaj miła. W restauracji znajdziecie mały kącik dla dzieci, dostępne są też kolorowanki, którymi dzieci mogą się zająć w oczekiwaniu na posiłek.

Dobrym miejscem na przystanek podczas spaceru ulicą Piotrkowską jest Słodko czy Wytrawnie na Piotrkowskiej 101, gdzie uzupełnicie energię zajadając się pysznymi, świeżymi wypiekami.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się mini przewodnik Łódź z dzieckiem, zapraszam do przeczytania również o innych miastach, które znajdziecie w zakładce Polska z dzieckiem.