Świąteczne książeczki dla dzieci

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam święta i czas je poprzedzający. Lubię zapach pomarańczy, świąteczne dekoracje, przypałowe swetry i świąteczne opowieści. Moje dzieci nie mają wyboru, święta lubić muszą, a żeby im to ułatwić, proponuję im fajne książeczki w tym temacie.

Z uwagi na moich małych odbiorców, lista ta przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników.

„The Christmas Journey”

Książeczka sensoryczna w języku angielskim dla najmłodszych. Prawie na każdej rozkładówce część strony została wypełniona ciekawą dla dziecka fakturą, którą może sobie głaskać, drapać, ślinić, cokolwiek zechce. 

Jeśli zastanawiacie się nad wprowadzeniem anglojęzycznych pozycji do Waszej biblioteczki, ta opowieść o Mikołaju na pewno będzie dobrym początkiem. Tekst jest krótki, rymowany i przyjemny. Czytanie takich książeczek przez rodzica daje dziecku możliwość osłuchiwania się z językiem obcym, na pewno warto spróbować.

Obrazki dla Maluchów „Boże Narodzenie”

Emilie Beaumont, ilustracje Sylvie Michelet, Wydawnictwo Olesiejuk

Seria Obrazki dla Maluchów dedykowana jest dzieciom 3+, ale u nas sprawdzała się już rok temu, czyli w wieku 2- 🙂 Bardzo polecam tę książkę ponieważ podchodzi do tematu świąt dużo szerzej niż pozostałe pozycje. Znajdziemy tu i Mikołaja i historię narodzin Chrystusa. Możemy przeczytać opisy świątecznych tradycji, przebiegu i przygotowań do świąt. Krótkie teksty a przy tym dużo obrazków, daje możliwość licznych rozmów, pytań i wyjaśnień. 

Jedyne czego bym sobie życzyła to wersja polska takiej książeczki, z typowo polskimi tradycjami, ale może już taka jest na rynku tylko o niej nie wiem?

„Jadzia Pętelka Piecze Pierniki” i „Jadzia Pętelka Odwiedza Dziadków”

Barbara Supeł, ilustracje Agata Łuksza, wydawnictwo Zielona Sowa

Jadzia jest jedną z ulubionych bohaterek mojej córki. Kupuję w ciemno kolejne części tej serii i póki co wszystkie nam się sprawdziły.  Jadzia jest bardzo rezolutną i energiczną dziewczynką. Mieszka z rodzicami, bratem i psem Piratem. W zeszłym roku Jadzia piekła z tatą pierniki. Nie obyło się bez ogromnego bałaganu, ale efekt końcowy był bardzo zadowalający. W tym roku, rodzina Pętelków jedzie spędzić święta z dziadkami. Jest choinka, barszcz i Mikołaj, czego chcieć więcej.

„Elfy na ratunek”

Barbara Supeł, ilustracje Dorina Auksztulewicz, wydawnictwo Zielona Sowa

Jak widać jesteśmy fanami twórczości pani Supeł. Rymowana opowieść o Elfach, które wobec choroby reniferów próbują wymyślić alternatywne sposoby na dostarczenie prezentów, jest zabawna nie tylko dla najmłodszych. To chyba moja ulubiona pozycja na tej liście. Czytaliśmy ją w zeszłym roku, niedawno wyjęłam ją ponownie i nie straciła na swojej atrakcyjności. Bardzo polecam!

„Tuż przed Gwiazdką”

Barbara Supeł, ilustracje Marta Koshulinska, wydawnictwo Zielona Sowa.

To już ostatnie polecenie książki autorstwa Barbary Supeł. Ponownie mamy tu opowieść o elfach i przygotowaniach do Gwiazdki. Możemy zobaczyć jak powstają prezenty, smakołyki czy świąteczne ozdoby. Pojawiają się też pomocne aniołki, które między innymi zszywają dziury w chmurach, żeby opady nie utrudniły Mikołajowi jakże ważnej drogi. Następnie do akcji wkraczają różne zwierzęta, mające do wypełnienia swoje zadania. To przyjemna opowieść na dobranoc, która pozwala dzieciom zasnąć razem ze zmęczonymi elfami, którym na koniec dnia pani Mikołajowa również czyta do snu.

„Wieczór gwiazdkowy na placu budowy”

Sherri Duskey Rinker, Ag Ford, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książka o maszynach budowlanych miała swoją premierę rok temu i zdobyła wielu fanów. Kto jej jeszcze nie widział, bardzo polecam to nadrobić. To urocza opowieść o pojazdach i ich wymarzonych prezentach. Spychacz dostaje nową łopatę, koparka łyżkę, a betoniarka bęben. Wszystkie auta zasypiają zadowolone, a my kończymy czytać tą rymowaną świąteczną opowieść.

Żeby nie było niedomówień, dziewczynki też lubią koparki i na pewno im się ta pozycja spodoba.