5 pomysłów na prezent, który posłuży przez lata

Co roku przed świętami zaczynają się rozważania i poszukiwania prezentów, które dzieci znajdą pod choinką. Najchętniej wybralibyśmy podarunki, które nie zostaną rzucone w kąt zaraz po świętach. Poniżej zebrałam dla Was pięć propozycji zabawek, które sprawdziły się u nas. Są to przedmioty, po które moje dzieci sięgają od dłuższego czasu i nie widać, żeby miałby im się znudzić.

globus z piórem Albik

Globus sam w sobie jest dla dziecka bardzo ciekawym obiektem. W połączeniu z piórem, które może nazwać wskazywany kraj, powiedzieć informacje o nim a nawet odegrać jego hymn, jest prezentem idealnym. Dziecko samodzielnie może zdobywać i rozszerzać wiedzę, a później też ją testować za pomocą różnych quizów wgranych w oprogramowanie globusa.

Mówiące pióro pasujące o globusa, może też być wykorzystywane do książeczek i gier z serii. My zaczęliśmy naszą przygodę z Albikiem z Elementarzem, kiedy córka miała dwa lata. Albikiem bawi się już od trzech lat, a w tym czasie do naszej kolekcji dołączyły inne książeczki i memory dźwiękowe. Zakres oferty książek jest szeroki, oferuje nie tylko wiedzę na temat różnych dziedzin typu przyroda czy kosmos, ale również słowniki obrazkowe z innych języków, czy ćwiczenia pomagające nauczyć się na przykład odczytywania godzin. Każdy znajdzie coś dla siebie.

czytnik kart do nauki słówek

Zestaw EduAngielski zawiera karty obrazkowe i czytnik, który wypowiada słowo po włożeniu do niego karty. Czytnik jest niewielki i poręczny dla małych użytkowników. Można go ładować, dzięki czemu nie zużywamy miliona baterii, o których zakupie nikt nigdy nie pamięta.

Słowa podzielone są na 12 kategorii. Niektóre jak na przykład te z działu zwierzęta, poza słowem mają również nagrany dźwięk jaki dane zwierzę wydaje.

Czytnikiem można bawić się samemu, albo zaproponować dziecku wspólną zabawę. Wystarczy powiedzieć słowo, a dziecko musi wybrać odpowiedni obrazek, można ścigać się, kto pierwszy powie słówko, dziecko czy czytnik. Można bawić się w szkołę, w której nasze dziecko będzie nauczycielem wprowadzającym nam nowe słówka.

klocki Korbo

Klocki konstrukcyjne Korbo wyróżniają się spośród innych klocków tym, że mają w swoich zestawach zębatki, które można wykorzystywać do budowania ruchomych konstrukcji. Klocki te dają możliwość ciekawej zabawy rozwijającej wyobraźnię przestrzenną.

My mamy zestaw podstawowy, ale można też wybrać taki, który pozwala zbudować kosmiczny łazik czy układ słoneczny.

aparat fotograficzny

Dzieci uwielbiają robić zdjęcia. Obecnie do tego celu wykorzystujemy głównie telefony, jednak nie zawsze chcemy powierzać dzieciom nasze telefony. Małe aparaty przeznaczone dla dzieci mają kształt dostosowany do ich rączek. Poza robieniem zwykłych zdjęć dzieci mogą też bawić się dodając ramki czy używając filtrów.

Nasz aparat jest niestety bardziej zabawką niż porządnym sprzętem fotograficznym, zdjęcia z niego nie mają satysfakcjonującej jakości. Na razie spisuje się jako zabawka, ale warto od razu kupić model, który pozwoli przechowywać czy wywołać zdjęcia zrobione przez dziecko.

walkie talkie

Nauczeni doświadczeniem aparatu, walkie talkie zamówiliśmy już poza działem dla dzieci. Dwie krótkofalówki pozwalają zarówno bawić się w domu, dzwoniąc do siebie z różnych pokoi, jak i później organizować grupowe zabawy z rówieśnikami. Sama do dziś pamiętam podchody, w jakie bawiłam się ze znajomymi, będąc jeszcze w podstawówce, w których każda grupa miała swoją krótkofalówkę i za jej pomocą przekazywaliśmy sobie instrukcje.

Powyższe prezenty są raczej dla kategorii wiekowej 4+, chociaż mogą bawić się nimi też mniejsze dzieci, nie odkrywając jeszcze wszystkich ich funkcji, lub korzystając z nich w asyście rodzica. Jeśli szukacie inspiracji prezentowych dla młodszych dzieci zajrzyjcie do tego wpisu.