prezenty dla dzieci

21 pomysłów na prezent. Prezenty dla dziecka 0-3 lata

Poniżej przedstawiam Wam listę zabawek, które najlepiej się u nas sprawdziły. Kategorie wiekowe traktujcie dość luźno, ponieważ są raczej wyznacznikiem kiedy dzieci zaczynają bawić się danym przedmiotem, a nie widełkami wskazującymi kiedy przestanie być dla nich atrakcyjna. Nie ma tu zabawek, które po kilku dniach lądują nieużywane w kącie, więc instrumenty z przedziału wcześniejszego sprawdzą się również dla trzylatka a prawdopodobnie i później.

Prezenty dla dziecka 0+

Alilo smart bunny

Alilo to grający króliczek, który występuje w dwóch opcjach, większego do postawienia w pokoju dziecka i mniejszego, idealnego do złapania w rączkę. My mamy małego Alilo i jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. To chyba najczęściej używana zabawka przez Kostka. Króliczek ma tryb grzechotki, w którym po poruszeniu wydaje różne dźwięki, np.: odgłosy zwierząt czy pojazdów. Drugi tryb to muzyka do tańczenia, którym z kolei najczęściej bawi się Iza. Trzeci to muzyka do snu, a czwarty kojące dźwięki, które pomagają w usypianiu. Alilo wyłącza się sam, więc można go zostawić przy dziecku kiedy zaśnie, bez obawy, że będzie grał zbyt długo. Najważniejsze jest jednak to, że uszy króliczka nadają się do gryzienia, z czego mój syn bardzo ochoczo korzysta, co nieraz ratowało mi sytuację, bo takie podgryzanie go uspokaja a mi kupuje trochę czasu. Link do oficjalnej strony Alilo.

Prezenty dla dziecka 9 miesięcy +

kulodromy, zjeżdżalnie

kulodrom B.toys

Wszelkie zabawki gdzie z góry coś zjeżdża na dół są dla dzieci ciekawe i hipnotyzujące. Mamy i polecamy dwie tego typu konstrukcje. Pierwsza to kulodrom przybijak z B.toys. Kulki najpierw należy wbić młotkiem, potem obserwować jak zygzakiem pokonują drogę na dół. Druga zabawka to zjeżdżalnia dla samochodzików. Bardzo prosta, drewniana, mniej jaskrawa i cichsza od pierwszej propozycji. Obie sprawdzają się bardzo dobrze.

instrumenty

Jeśli tylko Wasze bębenki to zniosą, kupujcie dzieciakom instrumenty. To prezent, który będzie używany przez lata. Samo wydawanie dźwięków już cieszy, a jeśli lubicie i macie chęć, muzykowanie z dziećmi to fajna zabawa dla całej rodziny. 

tablica manipulacyjna

tablica manipulacyjna

Jak wszystkim wiadomo wszelkie pokrętła, zawiasy i sznurki są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Tablica manipulacyjna to rzecz obok której żadne dziecko nie potrafi przejść obojętnie. Iza dostała piękną, personalizowaną tablicę. Dostępność tablic na rynku jest duża, piękne egzemplarze możecie znaleźć w polskiej firmie Foxy Family. Jeśli nie macie przestrzeni w domu na taki prezent, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kostki manipulacyjne, które są nieduże, poręczne, a ich dodatkową zaletą jest mobilność.

samochodziki

ulubione samochody Izy

Pojazdy wszelakie to zawsze dobry pomysł. Dzieci lubią wszystko co ma koła. Dla najmłodszych polecam samochodziki z B.toys, są ładne i bezpieczne. Mają obłe kształty a co najważniejsze nie mają żadnej części, która mogłaby odpaść i zostać połknięta. Córka dostała taki jak miała dziesięć miesięcy i nadal się nim bawimy kiedy ma prawie trzy lata. Ma napęd więc można go puścić i ganiać po mieszkaniu, lub organizować wyścigi jeśli takich pojazdów mamy więcej. 

Żółty autobus jest z Tigera, przeznaczony dla dzieci trochę starszych.

książeczki sensoryczne

Książek nigdy nie za wiele i oczywiście są dobre w każdym wieku. Jednak, żeby rozbudzić zainteresowanie lekturą warto podsuwać najmłodszym książeczki które na pewno będą dla nich ciekawe przez zaangażowanie zmysłu dotyku. Podczas gdy rodzic czyta, dziecko może dotykać różnych faktur i bawić się nimi.

prezenty dla dziecka 1+

sortery

sorter piesek

Sortery dla maluchów to pewniak. Bawią się kształtami, można uczyć się powoli kolorów, czy po prostu budować z klocków mini wieże. Sorter, który Wam proponuję to dwa w jednym, bo jest zarazem pieskiem do ciągnięcia na sznurku. Był okres, kiedy moja córka codziennie wyprowadzała go na dwór i mijanym ludziom z psami chwaliła się, że i ona ma pupila.

kuchnia

Kostek ma niecałe dziesięć miesięcy, przy kuchni lubi głównie stać i zdejmować z niej doczepione elementy. Kiedy Iza miała około piętnastu miesięcy, pamiętam jak patrzyliśmy z niedowierzaniem kiedy kuchenka jako pierwsza zabawka zajęła ją na dłuższy czas pozostawiając nas, rodziców w błogim spokoju. Z wiekiem zabawa kuchnią ewoluuje, więc niewątpliwie jest to rzecz, która posłuży Wam latami. Na zdjęciu kuchnia z Lidla.

zastawa stołowa i jedzenie

Kostek na herbatce zaserwowanej przez siostrę.

Z kuchnią czy bez, zestawy jedzeniowe, czy zastawy stołowej są kolejnym prezentowym pewniakiem. Dzieci najbardziej lubią bawić się w naśladowanie dorosłych, więc chętnie serwują rodzicom, czy lalkom posiłki przez siebie przygotowane. Mając kubeczki i talerzyki możemy się nimi bawić jak producent przykazał, ale też zabierać do wanny czy do piaskownicy.

Kosz z zakupami, kosz warzyw czy zestaw do pizzy możecie znaleźć w Ikea, są też garnki, talerze, czy serwis do herbaty.

lamibook

Jednym z fajniejszych prezentów jakie dostało moje dziecko była ręcznie wykonana laminowana książeczka. Gdzie różne elementy przyczepione są na rzepy, które można odczepiać i przyczepiać w nieskończoność. Dodatkowo książeczka ma również strony z ćwiczeniami do uzupełniania flamastrem, który można później zetrzeć i powtórzyć czynność dowolną ilość razy. Różne wersje książek i gier dostępne są na zamówienie. Zobaczcie koniecznie. Lamibook

puzzle z dziurką

Zanim Iza nauczyła się układać tradycyjne puzzle, polubiła puzzle z dziurką. Można wybrać takie z okrągłymi elementami, albo o różnych kształtach. To świetne ćwiczenie dla małej rączki. Dostępne są między innymi w ofercie Czuczu.

wózek

Niełatwo zdecydować kto ma jechać w wózku.

Wbrew stereotypowym podziałom, nie jest to prezent jedynie dla dziewczynek. Kiedy Iza pojawiała się z wózkiem na placu zabaw, zwykle podbiegali chłopcy chcący go pożyczyć. Dzieci lubią coś pchać, a możliwość załadowania tego innymi zabawkami jest dodatkowo atrakcyjna. 

prezenty dla dziecka 2+

zestaw lekarza

Na kontroli u siostry.

Zestaw lekarza jest nie tylko fajną zabawką, ale pomaga też przezwyciężyć strach przed wizytami w przychodniach. Nasz stetoskop wydaje odgłos bijącego serca, a kilka innych przyrządów ma świecące lampki. Ktoś z rodziny lub któraś zabawka badana jest prawie codziennie i mam wrażenie, że ta zabawa nigdy się nie znudzi.

tory

Są takie zabawki, którymi lubią bawić się i dorośli. Do tej kategorii należą tory do budowania tras kolei. Najlepsze są takie zestawy do których można dokupywać części, rozszerzać i wzbogacać. Efekt końcowy jest uzależniony od wieku budowniczych, ale już najmłodsi mają dużo radości z ułożenia prostej trasy. Fajne tory znajdziecie w Ikea. Co więcej, różne części serii można kupować na kolejne okazje, kompletując większy zestaw, więc to tak naprawdę pomysł na kilka prezentów.

układanki magnetyczne

Pierwszą taką układankę Iza dostała zaraz po skończeniu dwóch lat, teraz prawie rok później mamy już trzy i nadal lubi do nich wracać. Można tworzyć obrazki losowane na kartach, lub dawać ponieść się wyobraźni. Z młodszymi dziećmi można opisywać powstałe kombinacje, w przypadku układania twarzy, nazwać i omówić emocje, czy pośmiać się próbując samemu odwzorować taką minę jak na układance. Na rynku jest dużo dostępnych opcji, więc i możliwości do zabawy nimi jest wiele. My zaczynaliśmy od takiej.

układanki drewniane

Bardzo lubię proste, drewniane układanki. Może przez zalew plastiku jest to miła odmiana. Takich zabawek można znaleźć wiele, ale często cena jest dużo wyższa ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Naszym odkryciem są układanki z Lidla, które są bardzo fajne i w bardzo korzystnych cenach. Jeśli nie robicie zakupów w tym sklepie, zajrzyjcie na ich stronę,, jest tam trochę ciekawych drewnianych zabawek.

czytaj z Albikiem

Albik to mówiące pióro z dedykowanymi książkami, do których odczytywania można go używać. To świetne rozwiązanie dla dzieci, które jeszcze nie potrafią same czytać, a dostają możliwość samodzielnej zabawy z książką, która potrafi pochłonąć je na dłużej. Oferta książeczek jest szeroka, przeznaczona dla dzieci od 2 do 12 roku życia. Można również wybrać zestawy do nauki języka angielskiego czy niemieckiego.

lego duplo

Zestawów lego duplo jest tak dużo, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Od domków, przez pojazdy, zoo, czy wesołe miasteczka. My mamy samochód z przyczepką, domek i cukiernię, ale już od dawna wszystkie zestawy są pomieszane bo nigdy nie wiadomo ile klocków będzie potrzebne do zbudowania scenografii do danej zabawy. Jest to zabawka, która raczej się nie psuje, więc spokojnie można kupić używanie klocki, czy spróbować sprzedać swoje, kiedy dzieci z nich wyrosną.

domek dla lalek

Kiedy byłam mała zazdrościłam koleżance która miała domek dla lalek, teraz w końcu mogę pobawić się domkiem mojej córki. Znów polecam Lidla i domki jakie mają w ofercie. Są porządne, z dobrym wyposażeniem i w przystępnej cenie.

playmobil

Playmobil podobnie jak lego można dowolnie łączyć, więc fajnie się bawić jednym zestawem, ale można też zebrać kilka i zbudować sobie małe miasteczko. My mamy plac zabaw i moja córka bardzo lubi się nim bawić. Oczywiście przenosi scenki z życia na swój plac zabaw i na przykład jako mama tłumaczy dziecku dlaczego muszą już wracać do domu, obiecując, że następnego dnia znowu przyjdą się pobawić.

mini MagPad

MagPad to tabliczka z magnetycznymi kuleczkami, które wychodzą na wierch po zbliżeniu specjalnego rysika dając możliwość tworzenia różnych obrazków. Można korzystać jedynie ze swojej wyobraźni, albo z załączonych obrazków do odwzorowywania.