Na koncerty muzyki klasycznej warto chodzić z dwóch powodów. Po pierwsze oczywiście, dla samego dziecka, jego rozwoju, kształtowania estetyki, uwrażliwiania. Po drugie, dla rodzica, który może nie mieć okazji wyskoczyć na koncert sam, a może tęsknić za brzmieniem orkiestry. O ile możecie mieć pewność, że dziecię pokocha „Baby shark” zasłyszane w placówce i poprosi o odtworzenie tej piosenki po wielokroć w domu, tak, niestety nie wróci pewnego dnia nucąc sonatę i domagając się akompaniamentu Beethovena do kolacji. Czasowa zmiana repertuaru dobrze zrobi obu stronom, a mieszkając w Warszawie, nie mamy problemu z dostępnością wydarzeń kierowanych do dzieci, z oprawą do nich dostosowaną, gdzie muzyka jednak się nie zmienia i możemy usłyszeć dzieła największych kompozytorów w aranżacji profesjonalnych muzyków.
Smykofonia na Grochowskiej
Bardzo lubię to miejsce, chociaż siedziba Sinfonii Varsovii jest daleka od idealnej. Ta wspaniała orkiestra gra w dawnym Instytucie Weterynaryjnym SGGW, gdzie pomieszczenia zaaranżowane są na sale koncertowe. Pomimo tych niedogodności, muzycy pokazują pełen profesjonalizm i dają wspaniałe występy.
Smykofonia to projekt skierowany do najmłodszych dzieci 0-5 lat. Koncerty trwają do 40 minut, poszczególne utwory nie są zbyt długie, a całość prowadzona w tak, żeby dzieci zainteresować i zachęcić do odkrywania muzyki klasycznej. Dzieci siedzą na poduszkach na podłodze, mogą też się ruszać i tańczyć. Podczas jednego z koncertów, na którym byliśmy zostały zaproszone do zajęcia miejsc pod fortepianem.
Ogromną zaletą tych spotkań jest osoba prowadząca. Ktoś, kto nie tylko podaje tytuł i wykonawcę następnego utworu, ale też angażuje dzieci, zachęca do wspólnego śpiewania, opowiada o instrumentach, które usłyszą podczas koncertu. Dorośli też mogą się dowiedzieć niejednej ciekawostki.
BoboSmyki na Żelaznej
Kolejnym miejscem do którego można zabrać maluchy na koncert jest Fabryka Norblina. Koncerty BoboSmyki na Żelaznej mają dokładnie taką samą formułę jak te Smykofonii. W wybrane weekendy można liczyć na trzy koncerty w sobotę i niedzielę. Dla małych uczestników koncertów przygotowana jest podłoga z poduchami, na których mogą usiąść, położyć się, lub zbudować wieżę. Atmosfera jest bardzo swobodna, a muzyka jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.
Fabryka Norblina ma też inne atrakcje dla dzieci, więc na pewno warto się tam udać. Można przejechać się piękną karuzelą, pójść na wystawę i pobawić ze Smartkiem. Smartek to maskotka Smart Kids Planet, fantastycznej przestrzeni dla dzieci, która wcześniej mieściła się na Stadionie Narodowym, a niebawem otworzy się właśnie w Fabryce Norblina, ale zanim to nastąpi, w weekendy organizuje animacje i warsztaty dla dzieci.
Programy edukacyjne w Teatrze Wielkim Operze Narodowej
Teatr Wielki Opera Narodowa ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży. Poranki Muzyczne i Rodzinne Zabawy w Wielkim skierowane są do dzieci od 5 roku życia. Starszaki 10+ mogą już wybierać między Uniwersytetem Wiedzy Operowej dla dzieci, Spotkaniami z Wirtuozem i Operą w Kadrze. Swoją wiedzę o tej dziedzinie sztuki można rozwijać na spotkaniach Warsztat-on dla dzieci 5+ i 10+. Na stronie teatru znajdziecie repertuar na cały sezon. Na bieżące informacje możecie liczyć w moich weekendowych zestawieniach.
Filharmonia Narodowa
Koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-12 lat, koncerty i poranki muzyczne o 11:00 skierowane są dla dzieci młodszych, od 3 do 6 lat, natomiast koncerty popołudniowe o 14:00 przygotowane są na odbiorców w wieku 7-12 lat.
Koncerty trwają 75 minut i mają jedną przerwę w trakcie. Odbywają się w niedziele i kolejne terminy to nowy repertuar, więc w sezonie można zaplanować kilka wyjść do tego miejsca.
Koncerty w Filharmonii dostosowane są do małych odbiorców, jednak dzieci wkraczają do budynku zaprojektowanego dla dorosłych. Tu oczekuje się od publiczności siedzenia na krzesłach, przez dość długo czas, więc upewnijcie się, że najmłodsi melomani są w stanie temu sprostać. Jeśli tak, myślę, że wizyta w sali koncertowej już sama w sobie będzie dla nich przeżyciem.
Filharmonia dla dzieci
Filharmonia dla dzieci to projekt działający nie tylko w Warszawie, ale też innych miastach Polski. W stolicy koncerty odbywają się w hotelu Bristol i w Pałacu w Wilanowie. Koncerty przeznaczone są dla dzieci od 2 roku życia i zwykle odbywa się kilka danego dnia, każdy skierowany do innej grupy wiekowej. Dzieci są angażowane tak, aby udział w koncercie nie był jedynie bierny. Każdy uczestnik otrzymuje książeczkę koncertową z obrazkami i zagadkami, którą zabiera ze sobą do domu. Informacje o koncertach można znaleźć na stronie Filharmonii oraz jej profilach. Dotychczas bilety wyprzedawały się z wyprzedzeniem, więc lepiej nie zostawiać zakupu na ostatnią chwilę.
Konserwatorium Muzyczne
Konserwatorium Muzyczne mieści się na Alejach Jerozolimskich 53. Poza nauką gry na różnych instrumentach w swojej ofercie ma również Koncerty dla Maluszków i Koncerty dla Dzieci. Grupy są kameralne, liczą sobie do dwudziestu osób. Koncerty odbywają się w weekendy. Chętni muszą pamiętać o wcześniejszej rezerwacji, ponieważ nie ma możliwości kupienia biletu tego samego dnia. Podział wiekowy wygląda następująco: 1-11 miesięcy, 1-3 lata i grupa open dla rodzeństw 0-5 lat. W Konserwatorium przygotowane są również koncerty dla dzieci 4-8 lat i koncerty rodzinne w ciemności- pod gwiazdami, dodatkowo angażujące zmysł wzroku, przeznaczone dla odbiorców od 7 roku życia. Pełną ofertę i terminy koncertów znajdziecie na stronie Konserwatorium.
To dla mnie ważne!
Dopiero startuję z blogiem, dlatego każde polubienie, udostępnienie lub skomentowanie posta w social media jest dla mnie bardzo istotne. Zapraszam również do śledzenia moich profili. Dziękuję!
dziękujemy za polecenia 🙂 będziemy korzystać
bardzo mnie to cieszy 🙂