Sytuacja wygląda tak, że albo właśnie dostaliście informację o kwarantannie dziecka, albo niebawem taka wiadomość nadciągnie. Jeśli kiedyś zostanie ogłoszony koniec pandemii, a Wy przejdziecie go bez przymusowego zacieśniania więzi w domowym zaciszu, skierujcie swoje kroki do najbliższego kasyna i próbujcie wycisnąć więcej z tej szczęśliwej passy. Jeśli jednak prędzej czy później zostaniecie w domu na jakiś czas, możecie skorzystać z kilku pomysłów na urozmaicenie tych dni.
Zajęcia Muzyczne na YouTube
Jeśli na stanie macie maluchy, wypróbujcie zajęcia umuzykalniające – proste znane piosenki w ciekawych aranżacjach. W trakcie naszej pierwszej kwarantanny ponad rok temu sprawdziliśmy wiele dostępnych filmików i najbardziej polecamy odcinki nagrane przez dwie panie z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce. Są kolorowe, wesołe i ciekawe. Pamiętajcie, że jeśli dzieciom się spodoba, wysłuchacie tych nagrań kwadrylion razy, więc lepiej mądrze wybrać. Zajęcia 1 i 2.
Pewnie słyszeliście o Pomelody. Jeśli nie, to najwyższa pora nadrobić zaległości. Poza bardzo fajnymi aranżacjami znanych piosenek, słuchowiskami muzycznymi w języku polskim i angielskim dostępnymi w aplikacji i na płytach, autorzy nagrali dla nas również filmiki, na których mamy propozycje różnych zabaw do ich piosenek. A ram sam sam, Jimba, Pam pam pam i inne dostępne na You Tube.
Książki czytane na YT
Jeśli chcecie odpocząć od czytania Waszym maluchom, a one domagają się kolejnej lektury, możecie puścić im filmik, jak robi to ktoś inny. Na YouTube jest mnóstwo takich propozycji. Możecie wybrać książeczkę w języku polskim lub języku obcym. Na ekranie wyświetlają się kolejne strony czytanej książki, a dziecko słucha sobie tekstu. Dla przykładu podrzucam link do książeczki „The rainbow fish” i „Pucio na wakacjach„.
Smart Kids Planet
Jeśli nie mieliście okazji odwiedzić tego fantastycznego miejsca, kiedy działało na Stadionie Narodowym, nic straconego, bo w tym roku zostanie ponownie otwarte. Czekając na nową lokalizację możecie korzystać z pomysłów, jakie zebrali dla nas twórcy na spędzenie czasu z dziećmi w domu. Na stronie można pobrać darmowe ebooki „Domowe zabawy ze Smartkiem” i „Jak mądrze wspierać rozwój dziecka„. Można również zamawiać Smart Boxy, czyli pudełka pełne przedmiotów do wykorzystania przy wspólnej zabawie, eksperymentach czy gotowaniu. Smart boxy są przygotowywane i dostępne do zakupu kilka razy w roku, więc warto obserwować pojawiające się oferty.
e-Kopernik
Centrum Nauki Kopernik to bardzo fajne miejsce do odwiedzenia nie tylko osobiście, ale również za pośrednictwem internetu. Na stronie CNK czekają na Was opisy eksperymentów, wraz z filmikami, które pokażą, jak dane doświadczenie można przeprowadzić samodzielnie w domu. Można dowiedzieć się czegoś o kosmosie i obserwować gwiazdy, a także wziąć udział w kursie majsterkowania.
Spektakl online
To, że nie możecie wyjść do teatru, nie oznacza, że nie jest możliwe obejrzenie przedstawienia w domowym zaciszu. Teatr Małego Widza proponuje Wam spektakl „W morzu lemoniady” wraz z opisem, jak zaaranżować przestrzeń, żeby przenieść się do teatralnej sali. Szczegóły i bilety znajdziecie tu.
Zoo online
Świat zwierząt to temat interesujący dla większości dzieci. Bez wychodzenia z domu można się udać na wirtualny spacer po zoo w Zamościu czy Opolu. Dzieci mogą zobaczyć jak zwierzęta żyją w tych miejscach, można poznać nowe okazy i przygotować się do wizyty na żywo. Jeśli macie zaprzyjaźnioną grupę przedszkolaków lub dzieci w wieku szkolnym, możecie się umówić na zajęcia online przygotowane przez pracowników warszawskiego zoo. Koszt takiego spotkania to 180 zł, na stronie można wybrać jego temat.
Ninateka
Ninateka to platforma na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, z szerokim wyborem treści dla dzieci. Od nagrań przedstawień teatralnych, przez bajki, które znamy z dzieciństwa, po filmy na których znani aktorzy czytają książki dla najmłodszych. Chcecie posłuchać jak Jerzy Stuhr czyta utwór Tuwima? Jeśli tak, zajrzyjcie koniecznie.
Bliżej natury bez wychodzenia z domu
Czy Wasze dzieci też nieustannie zadają pytanie -dlaczego? Jeśli tak, na pewno spodobają im się opowiadania przyrodnicze. Mogą dowiedzieć się z nich mnóstwa ciekawych informacji o świecie fauny i flory. Lista opowiadań dostępna jest tu.
Prace plastyczne
Nie macie pomysłu na pracę plastyczną, jaką możecie zaproponować dziecku? Żaden problem. Udajcie się do Rossmanna, Świata Książki lub zamówcie online pozycję „Przedszkole Misia Okruszka”. Dostępne są różne zeszyty w zależności od wieku dziecka. Proponują one mnóstwo zadań, które dziecko może wykonać samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy rodzica, używając przyborów zwykle dostępnych w domu.
Flying Tiger
Jeśli w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania jest ten sklep, koniecznie się do niego wybierzcie. Jest niezastąpiony w dostarczaniu ciekawych zeszytów z zadaniami, naklejkami, wodnych kolorowanek, niedrogich gier i drobnych zabawek. W karnawale możecie znaleźć tam również przebrania czy ozdoby i zrobić sobie w domu bal. Osobiście polecam girlandę ludzików do wyklejania i kolorowankę z różnymi twarzami wraz z naklejkami. Możecie też skusić się na taśmy z motywem ulicy i stworzyć sieć dróg w Waszym salonie czy zestawy koralików do własnoręcznego tworzenia ozdób.
To dla mnie ważne!
Dopiero startuję z blogiem, dlatego każde polubienie, udostępnienie lub skomentowanie posta w social media jest dla mnie bardzo istotne. Zapraszam również do śledzenia moich profili. Dziękuję!
Mój Bobo jeszcze w brzuszku, ale juz się przygotowuję, czytając Twoje posty :). Będę wiedziała gdzie wrócić w razie nudy w domu.
nudno raczej nie będzie:)