Starówka i okolice. Warszawa z dzieckiem

Stare Miasto to kierunek często obierany na rodzinne spacery. Gdzie warto zajrzeć poza urokliwymi uliczkami i licznymi lodziarniami? Przeczytajcie listę miejsc które warto wspólnie odwiedzić.

Zamek Królewski

Bezsprzecznie dzieci lubią bajki, w bajkach pojawiają się król i królowa, a gdzie oni mieszkają? W zamku! Myślę, że dzieci z chęcią zobaczą jak wyglądały warunki mieszkaniowe rodziny królewskiej. Można pójść o krok dalej i zaproponować dzieciom by na wizytę na zamku przebrały się za księżniczkę czy rycerza :).

Wizytę w zamku można połączyć ze skorzystaniem z wydarzeń edukacyjnych, jakie odbywają się w tym miejscu. Na stronie obiektu znajdziemy zakładkę edukacja, gdzie umieszczana jest specjalna oferta dla rodzin, jak spektakle czy zajęcia historyczno-plastyczne. Z najmniejszymi zwiedzającymi można się wybrać na zajęcia dla opiekunów maluchów do lat dwóch.

Wiedzieliście, że nie trzeba pojechać do Krakowa, żeby usłyszeć hejnał? Codziennie o 11:15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozbrzmiewa hejnał warszawski.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Do Muzeum Domków dla Lalek wybrałam się głównie ze względu na Izę, a okazało się, że sama byłam zafascynowana eksponatami, które tam zobaczyłam. W muzeum znajdziecie najróżniejsze domki, tematyczne, jak szkoła czy szpital, historyczne, wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Obie byłyśmy zachwycone, chociaż myślę, że starsze osoby są w stanie docenić wykonanie malutkich pomieszczeń, mebli i ozdób znajdujących się w nich.

Domki można oglądać na ulicy Podwale 15, natomiast wystawy czasowe znajdziemy na ul. Krzywe Koło 2/4.

Multimedialny Park Fontann

Fontanny niezmiennie przyciągają dzieci, a będąc na Starówce wystarczy zejść w stronę Wisły gdzie najmłodsi mogą szukać ochłody bawiąc się w wodzie tryskającej z podłoża. Kto nie chce się moczyć, może urządzić sobie piknik na trawie, czy skusić się na lody czy inne przekąski tu oferowane.

Na starszaków, od maja do końca września, czekają wieczorne pokazy multimedialne, które niezmiennie przyciągają wielu widzów, więc warto przyjść trochę wcześniej i zająć sobie strategiczne miejsce.

Strefa Rodziny

Zaraz obok Parku Fontann znajduje się Warszawska Strefa Rodziny, na którą składają się boisko, plac zabaw i wodny plac zabaw. Znajdują się tam przyrządy dla mniejszych dzieci oraz zjeżdżalnia ze skarpy czy inne konstrukcje dla starszaków.

Na wizytę w tym miejscu również należy przygotować ubrania na zmianę, jako, że dzieci mogą znaleźć małe oczko wodne, wodospad i tamy, a jak wiadomo, woda oddziałuje na dzieci silnym przyciąganiem, szczególnie, kiedy można połączyć ją z piaskiem, robiąc błotko.

Teatr Małego Widza

Teatr Małego Widza ma dwie sceny. Na ul Jezuickiej i Bednarskiej. W weekendy oferuje przedstawienia dla najmłodszych. Mam duży sentyment do tego teatru, bo to była pierwsza scena, którą odwiedziłam z niespełna roczną Izą, która od tej pory uwielbia chodzić na przedstawienia. Szczególnie polecam instalacje na ul. Bednarskiej jak „Sensoryczny Labirynt Muzyczny” czy „Kosmos”, które przenoszą dzieci w świat fantazji, którego doświadczają wszystkimi zmysłami.

W obu lokalizacjach dzieci mogą czekać na przedstawienie w przygotowanych do tego salach, na Bednarskiej są poduszki i książki, na Jezuickiej sporo zabawek i książek.

Fundacja Sto Pociech

Przy ul. Freta ma swoją siedzibę Fundacja Stu Pociech, gdzie dzieci mogą się pobawić, poczytać czy wziąć udział w różnych zajęciach. Jednak największą zaletą tego miejsca jest cudowny ogród, który dzieci mogą eksplorować bez ograniczeń. W ogrodzie czekają na nie szałasy, ujęcia wodne, drewniane wózki i mnóstwo innych atrakcji. Jako, że z takich wypraw dzieci po prostu nie mogą wrócić czyste, w siedzibie Fundacji można skorzystać z prysznica i chociaż obmyć małe czarne stópki przed powrotem do domu. Przy okazji uprzedzam, że nie jest łatwo namówić dzieci do powrotu.

Pamiętajcie, żeby przed przyjściem upewnić się, czy ogród jest otwarty, fundacja nie udostępnia go codziennie, są też w nim organizowane zajęcia.

Teatr Wielki Opera Narodowa

Spacerem można przejść ze Starówki na Plac Teatralny, gdzie poza zwykłymi przedstawieniami w repertuarze znajdziemy też ofertę edukacyjną dla dzieci. Spotkania podzielone są na trzy kategorie wiekowe 5+, 10+ i 15+. Można wybierać wśród poranków muzycznych, interaktywnych baśni, lekcji teatralnych i innych. Jestem podekscytowana na samą myśl, że moje dziecko jest coraz bliżej skończenia pięciu lat i zaczniemy przygodę z Teatrem Wielkim.

Gdzie zjeść?

Na samym Starym Mieście nie brakuje restauracji, jednak myślę, że warto przejść się kawałek dalej do placu Bankowego, żeby zjeść we włoskiej restauracji, która zadbała o miejsce dla małych smakoszy- Otto Pompirei. Na dolnym poziomie znajduje się salka dla dzieci, z grami multimedialnymi, zjeżdżalnią i innymi zabawkami, które umilą dzieciom oczekiwanie na posiłek.

Również na placu Bankowym znajduje się restauracja Der Elefant, w której dla dzieci przeznaczona jest cała salka zabaw.